KURUMSAL

Ev Dekorasyon

EVİNİZ İÇİN ÖNERİLER

Renklerden ve eşyalardan hangisini değiştireceğinizi bilemiyorsanız, ilk önce sadece birini değiştirmek için düşünmeye başlayın. Her şeyi bir arada düşünmek sizi yorabilir ve sonunda karmakarışık olmuş bir zihin ile kalakalırsınız. Sonuç ; hiçbir şey yapmamak !

Evinizin güzel olmadığını düşünüyorsanız, gelin birlikte evinize biraz dokunalım.

Renklerden ve eşyalardan hangisini değiştireceğinizi bilemiyorsanız, ilk önce sadece birini değiştirmek için düşünmeye başlayın. Her şeyi bir arada düşünmek sizi yorabilir ve sonunda karmakarışık olmuş bir zihin ile kalakalırsınız. Sonuç ; hiçbir şey yapmamak !

Eğer eşyalarınızın eskidiğini düşünüyorsanız, eskiyenler sadece kumaşlarınız olabilir.

Eşyalarınızın sizi mutsuz ettiğini veya eskisi kadar mutlu etmediğini düşünüyorsanız, değişenin sizin duygularınız olduğunu ve aslında eşyaların hiç değişmediğini unutmayın. Çünkü sizin onlardan ve yaşamdan beklentileriniz değişti.

Bu anlamda adım atmanın en zor olduğu aşama, nereden başlayacağınızdır.

Elinize bir kağıt kalem alın. Ve oda oda yazın. Oda oda gezin. Her odada uzun süre kalın ve düşünün. Odanıza bir başka insan, bir yabancı gibi bakın. Kendinize dürüst olun. Neleri sevip, neleri sevmediğinizi düşünün. Sevmediklerinizi bir kenara atın. Onlar ile yaşamak zorunda değilsiniz. Sizi mutsuz eden eşyalarınızdan kurtulun. Enerjinizi aşağı çeken değerler ile yaşamak zorunda değilsiniz.

Size hediye edilenler ile sizin aldıklarınızı ayrı ayrı düşünün. Sevmediğiniz insanlardan hediye almış ve bunları evinizin baş köşesinde bulundurmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Eğer atamıyorsanız onları en azından bir dolap içine kaldırabilir ve kendi isteklerinizi sergilemeye başlayabilirsiniz.

Sizin satın aldıklarınız arasında ise, önceden size cazip gelmiş, hoş etkiler bırakmış ancak sonrasında çekiciliğini yitirmiş aksesuarlarınız olabilir. Onları da geçici bir süre unutup, dolaplara kaldırabilirsiniz. Değişim için her zaman eşya veya aksesuarlarınızı atmak zorunda değilsiniz. Bir süreliğine saklayıp onlarsız yaşamayı deneyimleyebilirsiniz.

Işık sisteminizi değiştirebilir ve tepe ışıklarından vazgeçebilirsiniz. Unutmayınız ki, tepeden gelen ve ışık kaynağı aşağıdan bakıldığında görülen ve hatta odanın merkezinde bulunan aydınlatmalar, evin içinde sevimsiz gölgeler yaratırlar. Bu gölgeler sizde mutsuz hisler yaratır. Ancak bu hislerin kaynağını bulamadan ve neden olduğunu bilmeden her gün o garip sıkıntıyı duyarsınız.

O zaman ilk iş, aydınlatma sistemimiz üzerinde bazı değişiklikler yapalım.

DEKORASYONDA UNUTULMAMASI GEREKEN 30 PÜF NOKTA

Hayatımızı daha güzel şeyler ile paylaşmayı hak ediyoruz. İlk adımı atmak için bir kaç şeyi hatırlamak bizi mutluluğa daha çabuk yakınlaştırabilir.

1. Ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Acele karar vermeden önce, beklentilerinizi yazın. Ve bir kaç gün unutup sonra yeniden okuyun.

2. Hangi rengi sevdiğinize ve en çok hangi renk ile yaşamak istediğinizi iyice düşünün. Sadece “Öyle gerekiyor” diye şartların sizi istemediğiniz bir yöne sürüklemesine izin vermeyin.

3. Koltuk, halı, duvar rengi gibi seçeneklerden önce perde seçmeyin.

4. Başkalarının evinde güzel duran pek çok eşyaya iç geçirebilirsiniz. Herşey yerinde güzeldir. Eşya da, renk de. Neyi beğendi iseniz, onun sizin evinizde de aynı şekilde etki yaratacağından emin olmalısınız.

5. Her yeri eşyalar ile doldurmak zorunda değilsiniz. Boşluğun tadı başkadır. Evinizde eşyalarınız arasında bırakacağınız alanlar çok değerlidir.

6. Eşyalarınız tasarımda birbirleri ile yarışmamalıdır. Renk, doku ve şekil seçimlerinde acele etmeyin. Hepsini birlikte düşünün ancak adım adım satın alın. Yerleştirdikçe, yerinde başka sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

7. Gözünüzü yoran, aydınlatmayı sağlayan ışık kaynaklarının ortada olduğu ürünlerden ise, ampul gibi ışığın kaynağını görmeyeceğiniz, ancak aydınlık sağlayan ürünler tercih edin.

8. Aydınlık düzeyini istediğiniz gibi ayarlayacağınız dimmer sistemleri seçin. Bazı bölgelerde ışık sensörü kullanabilirsiniz.

9. Yatak odalarınızın keyifli hale gelmesini sağlamak için doğru yatak örtüsü ve nevresim takımı seçin. Yanlış renk ve desen de seçim, uyumsuzluk yüzünden size odanızı keyifsiz gösterecektir.

10. Tek bir renge ve materyala bağlı kalarak aksesuar seçmeyin. Her aksesuarın bir hikayesi vardır. Seçtiklerinizin nerede, nasıl, neyin yanında durduğu önemlidir. Tüm aksesuarlarınızı bir anda satın almayın. Zaman içinde hazmederek ve içinize sinerek seçmelisiniz.

11. Aynalardan ve onları büyük kullanmaktan korkmayın. Onlar size katı duvarların , dar alanların kapılarını açar.

12. Mutsuz zamanlarda dekorasyon için alışverişe çıkmayın.

13. Salonunuz misafirlerin gelmesi için hazırlanmış bir alan değildir. Evinizin heryeri sizin olmalıdır. Önce nasıl bir evde mutlu olurum sorusuna cevap verin.

14. Çok sıkıldığımız kahverengi, yanındaki renkler ile büyüleyici sonuçlar yaratır. Kahverengiyi kullanmaktan çekinmeyin.

15. Renk seçerken, yatıştırıcı özellikte olup olmadıklarına dikkat edin. Satın alırken, seçerken duyduğunuz heyecan, evinizde hissettirmesini istediğiniz duygularını yaratan rengi yanlış algılatabilir. Mekanda yerinde ve doğru ışık ile denemeler yapmalısınız.

16. Sadece sevdiğiniz şeyleri tercih edin, başkalarının sevdiği ve önerdiği şeyleri değil.

17.Yatak odanızı giysi dolapları ile doldurmayın. Yatak odası, yatağınızın odası ve uyku odasıdır. Dolapları bir giyinme odasında değerlendirmek için çaba harcayın. Yatak odanız huzurlu bir uykuya kalsın.

18. İki renk seçtiniz. Üçüncüyü seçerken çok daha fazla düşünün.

19. Aksesuarlarınızı seçerken, yansıttıkları duygusal durumu, renginden daha fazla önemseyin.

20. Kişisel bağlılık duyduğunuz eşyalar tüm dekorasyonunuzu etkiliyor olabilir. Yaratıcılıkta özgürleşemeyebilirsiniz. Önce bağlılık duyduğunuz eşyalar yokmuş gibi hayal kurun. Sonra dekorasyonun içine onları dahil etmeye çalışın.

21. Mekanınızı dekore ederken, duvarlar, yerler ve tavan olarak üçe bölmeden önce, onları bir bütün olarak içine yayılacağınız yeni mağaranız olarak düşünün. Ancak bu mağarada önce nasıl yaşamak istediğinize karar verin. Duvarların şekli, tavanın yüksekliği veya yer döşemesinin engellerine takılmadan özgürce hayal kurun. Sonra hayallerinizi diğer detaylar ile revize edin. Hayallerinizi edit etmekten vazgeçin. Önce hayal kurun. Sınırsızca. Sonra yavaş yavaş nelerin olamayacağına karar verirsiniz. Her düşüncenin ve her hayalin ardından fikrinize engel olan bir bilgi getirmeyin. Erteleyin.

22. Huzurlu bir yatak odasını hak ediyorsunuz. Bunu sağlamak için iç ferahlatıcı renkleri yatak odasında kullanın. Renk doygunluğu yüksek renkleri sevseniz bile , aydınlık gösterecek renkleri tercih edin.

23. Yatak odanızda teknolojik cihazlardan uzak durun. Uyuyacağınız odada laptop veya tv bulundurmamak en iyisi. Zamanın şartları geceleri uzanmışken tv seyretmeye yönlendiriyor. Fakat en iyisi ayrı odalarda bulunmaları. Tv’ye olan bağlılığınızı ölçmek istiyorsanız, salondaki televizyonun karşısında ne kadar uyuya kaldığınıza bakın.

24. Evinize taze çiçekler almayı ihmal etmeyin. Kendinizi sık sık çiçekler ile ödüllendirin.

25. Mumları yakmak için elektriklerin kesilmesini beklemeyin. Mumlarınızı, banyoda, yatak odasında ve salonda her zaman kullanın. Mumları aksesuar olarak kabul etsek de erimelerinde bir sakınca yoktur. Kullanın, keyif alın, sonra yine satın alırsınız.

26. Sarı, kırmızı, turuncu gibi sıcak renklerin özel etkileri vardır. Sıcak doğaları gereği, duygusal durumunuza olumlu etki ederler. Aktif kalmak istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz.

27. Yıkaması, bakımı zor ve ışığı kesen perdelerden kurtulun. Hafif perdelere ve tüllere geçin.

28. Girişinizi açık tonlarda, soft renklerden tercih edin. Unutmayın ki, ışığın en az geldiği bu bölgelerdeki aydınlık seviyesi düşüktür ve hep ışık gerektirir. Işığa rağmen aydınlık ve evinize döndüğünüzde size sıcak bir hoşgeldin diyen bir giriş olması için tek yapmanız gereken, ne renk olursa olsun soft tonlarında kullanmak.

29. Plastik enerjilerden kurtulun. Evdeki aksesuarlarınızda, cam, taş, ağaç,mercan, kristal kullanın. Plastik olan herşeyden kurtulun.

30. Dekorasyona en çok değişmesini istediğin odadan başlamayın. Potansiyel zorlukları ve kararsızlıkları diğer odalar ile atlatın. En son, içinde bulunmaktan hoşlandığınız odayı dekore edin. Tüm alışverişlerde acele etmeden seçim yapın. Satıcıların sizi kandırmalarına ve kendi istediklerini satmalarına izin vermeyin. Kararlı olun, ne istediğinize karar verdikten sonra alışverişe çıkın.

EV DEKORASYONU VE TADİLAT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER


Ev Dekorasyonu ve tadilat dikkat gerektirir. Konut ve işyeri tadilatların da genellikle pratik ve ucuz yöntemler tercih edilmekte ve birçok ayrıntı atlanmaktadır. Kalitesiz işçiliğin ve ucuz malzemenin ömrü kısa olduğu için de aslında bize daha pahalıya mal olmaktadır.

Konut ya da işyerinin tamamında ya da bir bölümünde tadilat yaptırmaya karar verdiğimizde öncelikli olarak yapılması istenenlerin listesi çıkarılmalıdır.

Tadilat listesinde, yıkım ve onarım gerektiren işler öncelikli olarak listelenmeli, dekorasyona göre yapılması gereken basit işler ise ikincil olarak yer almalıdır. İç Cephe ve Dış Cephe Boya işlemlerimiz ise mümkünse en son sıralara konmalıdır.

Tadilat listesinde yer alan işlerin piyasa fiyatlarını araştırın. Malzeme ve işçilik fiyatları hakkında bilgi edinin. Hedefiniz bütçenize göre mümkün olduğunca kaliteli malzeme ve işçilik ile tadilatınızı yaptırmak olmalıdır.

Ev dekorasyonu ve tadilat işlemlerinde iş planlaması size nakit ve vakit kazandıracaktır. O yüzden iş planlamanız ne kadar iyi olursa tekrar tekrar aynı işlemleri yinelemek zorunda kalmazsınız.

Sizlere Komple Ev tadilatı yaparken kullanabileceğiniz iş planlaması ve dikkat edilecek hususlar ile ilgili bir rehber hazırladık. Eminiz ki bu rehber doğrultusunda hareket ettiğiniz sürece vakitte nakitte sizin olacak. Konut ya da işyeriniz kullanışlı, yaşanılabilir yer olacaktır hem de uzun ömürlü ve kaliteli.

Rehberimizde yer alan iş planlaması sıralaması şu şekildedir;

– Yıkım ve Onarım işleri
– Pencere ve Kapı Doğramaları
– Banyo ıslak zemin ve elektrik-su tesisatı
– Mutfak ıslak zemin ve elektrik-su tesisatı
– Zemin döşemeleri
– Çatı İzolasyonu
– İç Cephe Boya işleri
– Dış Cephe Boya işleri
– Dekorasyon

YIKIM VE ONARIM İŞLERİ

Konut içerisinde yıkılmasını istediğiniz duvar, kapatmak istediğiniz balkon olabilir.

Salonunuz ve mutfağınız bitişik ve ikisi de küçük ve kullanışsız. Arada ki duvarı kemer şeklinde yıkarak açık mutfak bir eve sahip olabilirsiniz. Artık mutfağınız ve salonunuz gözünüze küçük görünmeyecek daha aydınlık bir ortama kavuşmuş olacaksınız.

Yatak odanız küçük ve üstelik hiç kullanmadığınız bir balkona sahip aradaki duvarı kaldırıp, balkonu PVC pencere ile kapatarak büyük ve kullanışlı yatak odasına kavuşabilirsiniz.

Konut içerisinde taşıyıcı kolonlara zarar vermemek kaydı ile ufak yıkım ve onarımlar yapmanız mümkün. Bu tamamı ile sizin evinizden ne istediğinize, nasıl rahat ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak istediğinize bağlıdır.

Yıkım işlemleriniz de kesim alınacak ve delinecek yerler kolon ve kirişlere denk geliyorsa “KAROT” kesimle yaptırınız. Hilti ve benzeri aletler titreşim oluşturdukları için zararlı ve yasaktır. Binanızın metal ve beton kısımlarının kaynaşımlarına zarar vereceği için yük taşıma ve dayanıklılığını azaltır. Çalıştığınız usta ve ya elemanı bu konuda size ne söylerse söylesin güvenlik için KAROT kesimde ısrarcı olun. Çünkü KAROT kesim dairesel elmas uçlu kesici aletin hızla sürtünmesi ve titreşimsiz olmasından dolayı sağlıklı ve gerçek çözümdür.

PENCERE VE KAPI DOĞRAMALARI

PVC çift camlı pencere ve kapı sistemlerini tercih etmeye çalışmalısınız. Evinizi hem ısı hem de ses yalıtımı açısından büyük ölçüde izole etmiş olursunuz. PVC çift camlı pencere ve kapı sistemleri ile konut içerisinde ki yıllık enerji tüketiminiz %35-40 azalmış olur. Üstelik yıllarca bakım ve onarım gerektirmez.Ancak ahşap doğramalarda her yıl bakım yapmanız gerekmektedir.Ahşap doğramalar da sağlıklıdır ancak zahmetli ve masraflıdır.

PVC pencere ve kapı sistemleri yapımında köpük dolgusunun tam ve muntazam olmasına dikkat edin. Duvar bağlantılarının izolasyon bantları ile kaplanmış olmasını sağlayın. Kapıların altlarının yer döşemesi ile maksimum 1 cm. fark olmalı ve bu farka da kapı altı esnek süpürgeliğin yapılmasına dikkat edin.

BANYO ISLAK ZEMİN VE ELEKTRİK – SU TESİSATI

Banyo ve tuvaletinizde elektrik tesisatı yapılırken boat bulundurmayın ve mümkünse elektrik düğmeleri dışarıda olsun. Banyo da kullanacağınız prizlerin ise sızdırmaz, kapaklı ve topraklı olmasına dikkat ediniz.

Su tesisatınızın yapımın da ise en önemli şey yerde 2 tane yer sifonu bulunması ve akıntı yönünün yer sifonlarına göre olması gerekmektedir. Giden su tesisatınız da esnek hacimsel borular, gelen su tesisatınız da ise plastik ya da metal alaşımlı plastik boruları tercih ediniz.

Lavabo, küvet/duş ve çamaşır makineniz için gelir ve gider su tesisatlarına dikkat edin.

Islak zemin döşemelerinde tavandan gelen seramik derzini zeminde aynı doğrultuda ilerleyip karşı duvarda aynı doğrultu da devam etmelidir. Kısaca simetrik, düzgün ve ölçülü olmalıdır. Kapı ve pencerelerinizin zemin ve duvar döşemeleri ile kotları, girinti ve çıkıntılarının orantılı olması gerekmektedir.

Tavan da hava alması açısından kireç tercih ediniz.

Banyo aksesuar ve ekipmanlarının montajında  su sızdırmazlık ve izolasyonuna dikkat ediniz.

Son olarak mümkünse 15 cm. çapında havalandırma vantilatörü taktırınız. Işık kumandalı havalandırma vantilatörü bulundurursanız ışık yandığında vantilatör çalışacak ve ışık kapatıldıktan 1-2 dk. sonra vantilatör duracaktır. Bu hem banyonuzun havalanmasını sağlayacak hem de şofben gibi gazlı ısıtıcı kullanımında zehirlenmeleri önleyecektir.

MUTFAK ISLAK ZEMİN VE ELEKTRİK – SU TESİSATI

Mutfak ta elektrik tesisatı yapılırken ana sigortanızdan 2 ya da 3 sigortayı mutfağınıza ayırın. Mutfak içerisinde çok yüklü elektrik kullanımı olduğu için bu gereklidir. Unutmayın topraklı priz hem sizin hem de elektrikli aletlerinizin güvenliği için önemlidir.

Mutfak içerisin de elektrik prizlerinin yerlerinin tespitini yapın. Fırın,bulaşık makinesi, buzdolabı,mikrodalga fırın,aspiratör prizlerini unutmayın.Mutfak tezgahının üstünde kullanacağınız prizlerin sızdırmaz,kapaklı ve topraklı olmasına dikkat edin ve küçük ev aletlerinin sayısının ne kadar çok olduğunu göze alarak 2’li yada 3’lü en az 3 takım priz koydurmayı unutmayın.

Mutfak lavabosu  ve bulaşık makinesi için gelir ve gider su tesisatlarına dikkat edin. Mümkünse Lavabonuzun altına yer sifonu yaptırın.

Tabii ki mutfak aksesuar ve ekipmanlarının montajında da su sızdırmazlık ve izolasyonu önemlidir.

Banyo da olduğu gibi mutfak ıslak zemin döşemelerinde tavandan gelen seramik derzini zeminde aynı doğrultuda ilerleyip karşı duvarda aynı doğrultu da devam etmelidir. Kısaca simetrik, düzgün ve ölçülü olmalıdır. Kapı ve pencerelerinizin zemin ve duvar döşemeleri ile kotları, girinti ve çıkıntılarının orantılı olması gerekmektedir.

ZEMİN DÖŞEMELERİ

Odalarınızda ki zemin döşemeleri için birçok alternatifiniz var. Seramik, Fayans, Laminant parke, mermer yada ahşap. Seçiminizi öncelikle zevkinize ve bütçenize göre yapacaksınız. Ancak kalite ve fiyat araştırması yapmalı ve en önemlisi iyi bir usta ile yapılmasını sağlamalısınız.

Zeminin şapının düzgün atıldığına ve zemin döşemelerinin dengeli olarak döşendiğini kontrol etmelisiniz. Bunu su terazisi ile kontrol edebilir ya da ettirebilirsiniz. Zemin döşemeleri ile süpürgelikler arasındaki desen ve dizayn uyumuna dikkat etmelisiniz.

Ayrıca seramik, fayans ve mermerde kullanılan dolgu derzinin rengi görüntü açısında önemlidir ve fazlalıklarının dikkatli ve iyi temizlenmesi gerekmektedir.

ÇATI İZOLASYONU

Piyasa da çeşitli amaç ve koşullara göre çok farklı fiyatta ve kalitede izolasyon malzemeleri bulunmaktadır. Ancak her zaman söylediğimiz gibi Hedefiniz bütçenize göre mümkün olduğunca kaliteli malzeme ve işçilik ile tadilatınızı yaptırmak olmalıdır.

Çatı kaplama malzemeleri 3 ana görevi karşılamalıdır. Bunlar kaplama,koruma ve su geçirmeme.Çatı da baca,anten,duvar dipleri ve çatıya çıkış gibi detaylar bulunduğu için  kullanılacak çatı örtüsü ve bu örtü altındaki yalıtımlar çok önemlidir.Isı ve su yalıtımı ile çatı altına su girmesi ve iç-dış hava iletişimi engellenebilir.Ayrıca çatı içerisinde havalandırma ortamının iyi bir şekilde yaratılması ve korunması sağlıklı ve uzun ömürlü bir izolasyon sağlar.

Bodrumunuz varsa; yan duvar ve temel izolasyonunu mutlaka yaptırın

Unutmayın konut izolasyonunuz yetersiz ise yıllık enerji kaybınız %20 civarındadır.

İÇ CEPHE BOYA İŞLERİ

İç cephede yani salon ve odalarda yapılacak boya ve alçıpan işlemleri özen ve dikkat gerektirir. Öncelikli olarak eşyalarınızın üzerini boyadan koruyacak örtü ile örtünüz. Konut boş işe yer döşemelerinizi korumak için örtü kullanınız.

Konutunuz da  tavanlarda alçıpan figürler kullanmayı düşünüyorsanız boyadan önce yaptırmanız gerekmektedir. 2 çeşit alçıpan bulunmaktadır.

Kaynaklı alçıpan daha dayanıklıdır ama ağırdır. Binanıza ekstra yük bindirir.

C yani orijinal denen alçıpan ise uygulaması kolay ve hızlıdır ancak dayanıklı değildir.

Evinizde alçı sıva işi yaptıracaksanız “mastarlı” yani gönyeli ve terazisinde olanını tercih etmelisiniz. Maksimum 2,5-3 cm. alçı kalınlığı uygulanabilir. Duvarlarınızı da önceden 3-4 cm. aralıklarla 0,5 cm. derinlikli ve 1 cm. çaplı tespit çukurları açtırmayı ihmal etmeyin ki alçınız dişli duvara nüfus etsin.

Bütün köşelerinize metal veya plastik köşebent koydurarak zarar görmeden düzgün alçı işlemi yapılabilir.

Duvarlarınızın boya işleminde ise öncelikle duvarlarınızın kirden ve yağdan arınmış olması gerekmektedir. Şayet sızıntı yolu ile kabarmış yerler varsa iyice kazınmalı ve zemin düzlenmelidir. Tabii ki sızıntının kaynağı da bulunarak önlenmelidir.

Duvarlarınızda ki delikler ve düz olmayan yerler dolgu maddesi ile kapatılarak astar atılmalıdır. Astar da size tavsiye edebileceğimiz su bazlı derin astar malzemesi olan tiefengrund. Bu madde duvara boya gibi uygulanarak alçınızın tozunun gitmesine ve iyi sertleşmesine olanak sağlar.Son olarak da boyanızı uygulayabilirsiniz.

DIŞ CEPHE BOYA İŞLERİ

Dış cephe uygulaması zor, pahalı ve zahmetlidir. Bu yüzden uygun kalitede ve fiyatta ama uzun süre dayanıklılık gösteren ve mümkünse izolasyon özelliği olan malzeme kullanmalısınız. Unutmayın uzun süre dayanıklılık derken en az 15-20 yıldan bahsediyoruz.

Dış cephe işlemlerinizi yaptırmak için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar dönemidir. Çok sıcaklarda ve yağmurlu havalarda uygulama zor ve dayanıksız olacaktır. Çünkü sıcakta sıvalar da çatlamalar oluşturacaktır bu da size 1-2 yıl içinde yeni bir dış cephe masrafı çıkartacaktır.

Dış cephe uygulamalarınızda birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar;

– Isı yalıtım sıva uygulamaları (uygulamaya hazır halde paketler halinde temin edebileceğiniz özel  hazırlanmış malzemelerdir)
– PVC/Vinil Siding, Yalıbaskısı cepheler
– Ahşap cephe kaplamaları
– Tuğla ya da taş görünümlü cepheler
– Alüminyum kompozit panel giydirme cepheler
– Kompakt laminant giydirme cepheler
– Mantolama cepheler

Dış cephe işlerinde uygulama yukarıdan aşağıya doğru olmalı ve bir cephede ki iş bitirilerek sırasıyla diğer cephelere geçilmelidir. Yağmur olukları ve klima tesisatları işlemlerden önce yapılmış olmalıdır.

Dış cephenin boya işleminden önce mutlaka uygun dış cephe macunu çektirilmelidir.

Ve son olarak dış cephe boyanızın seçimini yaparken uzun süreli kullanacağınızı da unutmamalısınız.

DEKORASYON

– Konut içerisinde dekorasyona başlarken öncelikle renk ve stil belirlemeliyiz. Evinizde ne aradığınız ve ne beklediğiniz önemlidir.

– Konut içerisinde rahat bir ortam yaratmak için lila, aqua, mine gibi mavinin tonlarını, ruhunuzu dinlendiren rahatlatan bir ortam yaratmak içinse pastel tonları tercih etmelisiniz.

– Yer döşemelerinizin rengini duvarlarınızdan daha koyu renkte seçmelisiniz.

– Odanız içerisinde abajur, masa lambası gibi aydınlatıcılar kullanmak konutunuza sıcak bir hava verecektir.

– Karanlık, dar mekânlarınızı tavana kadar ayna kullanarak göz yanılması yaratabilir ve geniş gösterebilirsiniz.

– Katlamalı perdeler konutunuza stil kazandırır.

– Resimlerinizi merdiven boşluklarına ya da merdiven duvarlarına asarak değerlendirebilirsiniz.

– Yatak odanız dinlenme, uyuma ve kitap okuma amaçlı kullanıldığı için tavan aydınlatmanızı yukarıya doğru size direkt gelmeyecek şekilde seçiniz ve başucu aydınlatması kullanmayı tercih ediniz.

ODALARDA DEKORASYON TAKTİKLERİ

Oturma odalarınız da çiçekli koltuk örtüleri, renklerde pastel tonlar ve ayaklı aydınlatıcılar ortama hoş ve rahatlatıcı bir hava katacaktır. Çok fazla eşya kullanımı alanı daraltacağı gibi göz yorar ve oda içerisindeki bütünlüğü bozar. Dekorasyona oda içerisinde bütünlüğü bozan, işlevi olmayan gereksiz eşyaları çıkartarak başlayabilirsiniz.

Konutunuzda salonuz da yer alan koltuklarınızın renginden sıkıldıysanız ya da renkleri soldu ise koltuk örtüleri ile bambaşka bir havaya büründürmeniz mümkün. Duvarlarda ise resimlerinizi gruplar halinde asmanız bütünlüğü devam ettirir.

Yemek odanız da aydınlatma masa üzerinde olmalıdır. Yemek masası ile birlikte kullanacağınız konsol yemek takımlarınızı depolamak için uygun olacaktır.

Yatak odalarınız da ise gömme dolaplar cankurtaranınız olacaktır. Aydınlatma olarak tavana yansıyan ışığı ve başucu aydınlatmalarını tercih ediniz.

Ev Dekorasyon