KURUMSAL

Tadilat Fikirleri

tadilat iş

        Müşterilerimizin en çok korktuğu ve en problemli gördüğü işlerden biri olan tadilat işi, bizim en özenli ve en titiz çalışmalarımızdan biridir. Ev tadilatını biraz matruşkaya benzetebiliriz. Konuyu boya-badana ile açarsınız, banyo, tuvalet, mutfak... derken iş ısı yalıtıma kadar uzar gider ama tadilat işinin sıradan bir iş olmadığını belitmek isteriz.

Çünkü; Çalışılan alanda gerek elektrik, gerek su, gerek kalorifer, gerekse doğalgaz tesisatlarının bulunması ve aynı çalışma ortamında siz değerli müşterilerimizin de yaşamlarını sürdürmeleri bizler için ne kadar zor olsa da biz özen ve titizlikle çalışmalarımızı başarıyla gerçekleştirmekteyiz.

Ev tadilatı nasıl yapılır, ne gibi sorunlarla karşılaşılır ve işe nereden başlanmalıdır? Gelin birlikte bakalim;

Banyo:


Banyonuzu baştan aşağı değiştirmek isteyebilirsiniz. Sorun sadece fayanslardaysa, fayanslarınız eskimiş,  kırılmış veya demode olmuşsa; mevcut fayansların üzerine yaptırmayı deneyebilirsiniz ama temiz su tesisatınız ömrünü tamamlamış, paslanmış ise bir süre sonra su kaçaklarına neden olup alt kattaki dairenin tavanında büyük sorunlar çıkartabilir ve kullanılan su küflü ve paslı olarak akar buda sağlık açısından büyük sorundur yani; ilk  önce temiz su tesisatının, sonra da pissu (atık su) tesisatının komple yenilemesi gerekmektedir. Eğer tesisatınız eski ise ve siz "Aman fazla masraf çıkmasın, iş fazla uzamasın" diye eski tesitınıza dokunmadan fayanslarınızı yenilemek istiyorsanız, hemen bu düşünceden vazgeçmenizi tavsiye ederim. Neden mi? Evinizin, özelliklede banyoların en
önemli noktaları su tesisatlarıdır. Yenilenen fayansların altında kalan eski ve kullanım ömrünü tamamlamış temiz ve pis su tesisatları size sonradan geri dönüşü olamayan problemler çıkarabilir. Klozet, lavabo, küvet, çamaşır makinasıya da duşakabin gibi banyo ürünlerin yerlerini değiştirmeyi düşünüyorsanız, muhakkak temiz ve atık su tesisatınında büyük ölçüde değişmesi veya yenilenmesi gerekecektir.


Tuvalet:

Banyonuzu yeniledikten sonra tuvaletinizi de tadilata sokmanız gerekebilir. Buradada yani tuvaletinizde de eğer tesisatınız eski ise, mutlaka işe ilk önce tesisatlarınızdan başlamak gerekecektir. Tuvaletinizin taşını,yerini, yönünü, çeşmenizin yerini değiştirmek isteyebilir yada sifonunuzu gömme rezervuar yaptırmayı düşünebilirsiniz.


Mutfak:


Mutfaklar evlerin en önemli ve çok kullanılan bölümü olduğu için ailenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek sekilde kullanış ve görsellik olarakmükemmel olmalıdır. Mutfak tadilatı öncesinde mutlaka temiz-atık su ve elektrik tesisatı kontrol edilmeli, kullanılmaz durumda olan teçhizat yenilenmelidir. Unutmayalım ki tesisatınız kötü ise üzerine yapacağınız her şey beyhudedir. Mutfağınızın mimari yapısı ve sizin kullanım amacınıza bağlı olarak mutfak dolaplarınız, tezgahınız, beyaz eşyalarınız, yemek masanız, ocak konumunuz vb. gibi mutfak ürünlerinde yapılacak yeni düzen çok önemlidir çünkü bu işlemler sürekli yada her sene yapılacak değişiklikler değildir. Aksine kalıcı, hatta ömürlük olarak düşünülmelidir.  


Alçı Dekor ve İç Dekorasyon:


Yıllarca yaşadığınız evden sıkıldınız mı?  Mevcut evinizin her köşesini değiştirip komple yenilemek mi istiyorsunuz?

Odaları genişletmek, balkonu içeriye almak, duvar kaldırma gibi işleri aklinizda olabilir. Sonra asma tavan, kapı kemeri, alçı sıva, led aydınlatma, spot ışık, duvar kağıdı yada belirli duvarlarınızı dekoratif taşlarla kaplatabilirsiniz. Kapılarınızı değiştirip, zeminide parke veya seramikle kaplatırsanız evinizin eski halinden eser kalmayacaktır. Eviniz modern, çağdaş, kullanışlı, şık olacak ve evinizin değeri daha da artacak vede evinizde geçirdiğiniz zaman size dahada mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacaktır.


Zemin kaplama:


Evinizi komple laminat parke yapmak istiyorsanız, ilk kontrol edilecek ve göz önünde bulundurulacak husus evinizdeki mevcut eski kaplamalardır. Zemin kaplamaları eski ahşap kaplama ise; öncelikle onları kontrol edip çürüme veya gıcırdamalar varsa ilk olarak onu tedavi etmek gerekir. Eğer tedavi olmayacak düzeyde ise komple sökmekte fayda vardır. Zeminde mermer, seramik yada mozaik gibi yıpranma ve çöküntü oluşturmayacak sert zemin varsa parke kaplamak daha güzel ve sorunsuz olacaktır.


Kapı ve Pencere:


Kapınız gerçekten kullanılmaz durumda ise, komple değiştirmenizi öneririz. Fakat sorun sadece kapı kolunda yada çerçevedeyse ufak bir tadilatla düzeltilebilir. Böylece fazladan masrafa girmemiş olursunuz. Pencereler eskiyse, ısı yalıtım açısından sıkıntılı olabilir. Isı yalıtımı için PVC modellerini tercih edebilirsiniz, yine de her PVC modelin ısı yalıtım açısından aynı özellikte olmadığını bilmelisiniz. Örneğin kayar kapaklı pencere ve kapılar ısı yalıtımı açısından uygun olmayabilir.


Isı Yalıtımı:


Binanızın yönetim kararlarıyla ilgili sorunu varsa, apartmandaki herkes farklı fikirlerdeyse, binanın cephe mantolaması yoksa ve yakın gelecekte yapılmayacağından eminseniz, “olmuşken bu da olsun” diyerek iç cephe yalıtımına benim verdiğim adla "Bireysel Mantolamaya" girişebilirsiniz.

Bireysel mantolama adını koyduğuz üzre bireysel yani yönetim kararı aranmadan diğer bina sakinlerine sormaya gerek duyulmadan sadece kendi dairenizin İç cephe yalıtımının yapılmasıdır. Dışa bakan duvarlara, kolonlara ve kirişlere uygulanan bu yöntem ile %30 ila %40 oranında ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Bu yalıtım oranı hiçde az değildir. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuz
gerçeğini de göz önünde bulundurursak, ısı yalıtım yaptırmak öncelikle kendi bütçemize sonrasında da ülkemizin bütçesine katkı sağlayacaktır. Eğer dairenizi komple boyatmayı düşünmüş iseniz bir taşla iki kuş vurup, ısı yalıtımını da aradan çıkartmış olursunuz.


Boya:


Evinizin, ofisinizin duvarlarının ve tavanının boya malzemelerini ben kendim alır,  kendim boyarım diye düşünebilirsiniz. Ama bu sizin için gereksiz bir yük olur. Tadilat bittikten sonra evin temizliği sizi üç gün yatsanız bile dinlenemeyeceğiniz bir konuma sokacak ve size gereksiz bir yük olacaktır. Bir de üstüne ustaca yapılmamış, duvar, tavan boyası ve ev eşyalarınızın zarar görmüş olması eklenirse, yeni evinizin tadına varamadan, işten sıkılır yada yorgun düşüp, yatak döşek yatarsınız. Bunun yerine, işi uzmanlarına teslim etmek en mantıklısı. Sonuçta her işin bir uzmanı var. 

Tadilat Fikirleri